آزمون ALES که مخفف کلمه­ ی Akademik personel ve Lisansüstü Eğitim Sınavı است، آزمونی است که هر سال از سمت دانشگاه ­های کشور ترکیه، خصوصی و دولتی برگزار می­گردد که مختص دانشجویان بین المللی یا خارجی و دانشجویان بومی است که قصد داشته باشند در کشور ترکیه و در مقطع فوق لیسانس و دکتری هر رشته ­ ای به جز رشته­ های پزشکی و همچنین اخذ پذیرش مربی به زبان ترکی تحصیل کنند. اعتبار این ازمون 5 ساله است و محدودیتی برای شرکت در این ازمون وجود ندارد . هر دانشگاه موظف است با توجه به ظرفیت در نظر گرفته برای این دانشجویان، نسبت به پذیرش آنان براساس نتایج آزمون ALES اقدام نماید. دانشجویانی که در آزمون ALES نمره­ ی قبولی را کسب کنند علاوه بر دارا بودن مجوز ادامه تحصیل در رشته­ های یاد شده، شهریه­ی تحصیلی کمتری نیز پرداخت خواهند کرد.
آزمون ALES کشور ترکیه به طور کلی دارای دو بخش است که به نام­های بخش زبانی ( ۱و ۲ ) و بخش محاسباتی یا کمّی (۱ و ۲) است. پس به عبارت دیگر می­توان بیان نمود که آزمون فوق دارای ۴ بخش خواهد بود و هر بخش نیز ۵۰ سؤال را به خود اختصاص داده است.
برای پاسخگویی به کل سؤالات آزمون ( ۲۰۰ سؤال، ۴بخش ۵۰سؤالی )، ۱۸۰ دقیقه فرصت خواهید داشت. سؤالات ۵ گزینه ­ای بوده و هر ۴ جواب نادرست، یک جواب صحیح حذف خواهد شد.
لازم به ذکر است این ازمون به صورت مرکزی برگزار می شود و بسته به هر دانشگاه کسب نمره تان متغیر خواهد بود .
آزمون ALES تنها به یک شکل و نوع برگزار می­شود و انواع خاصی ندارد. هدف از برگزاری تنها نوع آزمون ALES سنجش هوش، ریاضیات و تسلط دانشجویان بین المللی در مورد زبان ترکی است. تعداد سؤالات و حتی زمان پاسخگویی و یا هر دو، بسته به دانشگاه انتخابی شما و یا نوع رشته، می­تواند متغیر باشد که باید از طریق دانشگاهی که در آن ثبت نام نموده­اید جویا شوید. این آزمون تنها به یک نوع وجود داشته و تنها در بین دانشگاه­ها و مؤسسات داخلی کشور ترکیه معتبر است. توجه داشته باشید که تنها در صورتی که خواهان ادامه تحصیل در این کشور هستید در این آزمون ثبت نام نموده و شرکت کنید.
شاخه فوق لیسانس به دو دسته با تز و بی تز تقسیم می شود که عمدتا جهت فوق با تز نتیجه ازمون الس خواسته می شود شما نمره خود را در این ازمون 70 را معیار بگیرید و حهت دکتری هم 80 را در نظر داشته باشید چون این نمرات نمرات ایده الی به شمار می روند . برخی از دانشگاه ها نیز ملاقات حصوری را 50 و نتیجه ازمون الس را 50 در نطر میگیرند .
اعتبار این ازمون 5 سال می باشد . جهت بهتر اماده شده به این ازمون سوالات سال های قبل هم می تواند موثر است .