برای درخواست تمدید اقامت توریست در ترکیه می بایست مراحل زیر انجام گیرد.

 • فرم در خواست راندوو ( از طرف تبعه خارجی باید امضا شود ) : به صورت انلاین انجام می شود و این فرم بعد از اینکه کارهای درخواست اقامت تمام شد به ایمیل طرف یا کارگزار ارسال می شود . این امر به صورت آنلاین انجام می شود.
 • اصل پاسپورت و یا مدرک معتبری که به تأیید نوتر رسیده باشد می تواند به جای پاسپورت به کار گرفته شود. ( اطلاعات هویتی و صفحه ای که عکس در آن موجود است  ) .
 • چهار عدد عکس بیومتریک ( عکس باید در 6 ماه اخیر پشت زمینه اش سفید ، سعی کنید هرگز عکس های خانوادکی ، عکس های سلفی ، عکسی که تشخیص چهره تان سخت باشد و یا عکسی که به روز نباشد ، عکس سیاه و سفید را در سیستم بارگزاری نکنید ، در غیراین صورت اجازه اقامت صادر نخواهد شد ) . اگر از عکاسی ها طلب کنید خودشان برایتان می گیرند.
 • اظهار نامه ای مبنی بر داشتن تمکن مالی کافی و منظم در طول اقامت ( در فرم اقامت اظهار می شود اداره مهاجرت می تواند از شخص برگه ای مبنی بر اثبات این امر طلب کند . ) معمولا سوالی در همان برگه راندوو از شما پرسیده می شود و در این مورد دست اداره مهاجرت منطقه جهت درخواست برگه پشتیبانی جهت این امر باز است.
 • بیمه درمانی معتبر : سند الکترونیکی امضا/امضا و مهر/مهر گرفته شده از واحدهای تامین اجتماعی استانی مبنی بر استفاده از خدمات درمانی در ترکیه در چارچوب قراردادهای تامین اجتماعی دوجانبه.

دریافت برگه تامین مهر وامضا شده از طرف تامین اجتماعی ( این برگه هم بایس حمایتی و هم باید تمامی اعضای خانواده را تحت پوشش قرار دهد ) بیمه تامین درمانی خصوصی : این بیمه نامه حداقل ساختار پوششی تعیین شده در بخشنامه بیمه های درمانی خصوصی برای درخواست های اجازه اقامت مورخ 1393/06/06 و شماره 9 را پوشش می دهد. اصل ممهور شده بیمه نامه باید در روز راندوو همراهتان باشد . لازم به ذکر است از سال 2022 مبالغ بیمه جهت پوشش بیشتر بالاتر رفته است . حق خاک و حق صدور کارت در ترکیه: این هزینه ها برای خاک به صورت دلاری و برای کارت با لیر می باشد . جها صدور کارت هزینه 160 لیر و چیزی بین 80 الی 90 دلار جهت حق خاک برای بزرگسالان که در صورت اقدام دو ساله این مبلغ 160 دلار حساب می شود که می توان هم به صورت لیر و هم به صورت دلار این مبلغ را پرداخت کرد . هزینه هایی که جهت حق خاک پرداخت می شود برای بچه ها نصف مبلغ بزرگسالان است . پوشه قرمز رنگ :  Pembe dosya حتما یادتان باشد که این را تهیه کنید تا به مشکل برنخورید . در تمامی لوازم التحریر فروشی ها این پوشه موجود است . اجاره نامه : ارایه نسخه نوتر شده ارایه نامه و مدرکی از نفوس دال بر اینکه ادرس شما در ان ثبت شده باشد که می توان این مدرک را از درگاه الکترونیکی دولت هم دریافت کرد . در صورتی که صاحب خانه هستید سند خانه خود را باید همراه داشته باشید . داسک و نوماراتاژ هم نحوه ثبت آدرس در ادراه نفوس : باید با ارایه شماره کیملیک از طریق تماس با شماره 199 یا در سایت اداره نفوس (https://randevu.nvi.gov.tr) و قسمت Adres Kayıt و أخذ راندوو از نزدیکترین شعبه اداره نفوس ، به شعبه مرتبط مراجعه و اقدام به ثبت آدرس نمود. توجه: لیست مدارک در بالا، مدارک اصلی مورد نیاز هر متقاضی است. لیست مدارک مورد نیاز بسته به هدف و موقعیت درخواست شما ممکن است متفاوت است. همواره توجه داشته باشید که اداره مهاجرت درخواست های بدون وقت قبلی را نمی پذیرد. لطفا ابتدا درخواست راندوو بدهید . پس از درخواست شما، تاریخ ملاقات، فرم درخواست پر شده به نام شما و لیست مدارک مطابق با درخواست خود تهیه کنید ، روز راندوو و تایید مجوز اقامت از طریق ایمیل و پیام برای شما ارسال می شود.  در صورتی که کار خود را به شرکت باناسور واگذار کنید صفر تا صد این امور را در کنارتان خواهیم بود .

نوتر یا دفتر اسناد رسمی در ترکیه

دفتر اسناد رسمی؛ می توان آن را مرجعی تعریف کرد که برای تامین امنیت حقوقی و جلوگیری از بروز هرگونه اختلاف، معاملات را با اسناد و مدارک مرتبط تطبیق می دهند و آنها را با قانون منطبق می کنند . مرجعی است که از نظر رسمی سازی معاملات و تنظیم روابط حقوقی حائز اهمیت است. دفترخانه اسناد رسمی چه کاری انجام می دهد ؟ وظیفه و مسولیت هایش چیست ؟ دفاتر اسناد رسمی معاملات بین اشخاص حقوقی و حقیقی را به مبنای قانونی ملحق و اسناد را رسمیت می بخشند. خصوصاً کارهای تعیین، سپردن، وصیت و سایر معاملات مربوط به فوت و نیز معاملات ابلاغی بر عهده دفتر اسناد رسمی است . محدوده وظایف سردفتری را می توان به صورت زیر تعریف کرد :

 • تنظیم کلیه معاملات مطابق با احکام قانونی که به موجب قانون دستورات و یا اختیارات آن مشخص نشده است .
 • تهیه قرارداد قول فروش املاک یا وسایل Satış vaadi
 • تایید مدارک صادر شده توسط سایر موسسات با فرآیندهای تایید صلاحیت مانند مهر و امضا.
 • استخراج اصل یا نمونه هر معامله قانونی .
 • ارسال اعتراض، اطلاعیه و اخطار.
 • تصدیق اسناد مکتوب ترجمه شده از زبانی به زبان دیگر