اقامت قانونی اتباع خارجه جهت تضمین توازی در اجرای قوانین ملی و بین المللی؛ این امر در زمینه جلوگیری از نقض حقوق بشر و ایجاد یک نظام شایسته حائز اهمیت است. در این زمینه خارجی هایی که در کشور ترکیه هستند دارای حقوق و تکالیف مختلفی می باشند . اجازه اقامت در چارچوب این حقوق و تعهدات، مبنای قانونی را برای اقامت خارجی ها در این کشور فراهم می کند. طبق قانون شماره 6458  و حمایت بین المللی  از اتباع خارجی ، اجازه اقامت به مجوزی اطلاق می شود که برای اقامت قانویی در ازای مدت زمان مشخص شده درکشور ترکیه صادر می شود . این مجوز که توسط مراجع ذیصلاح صادر می شود به فرد خارجی این حق را می دهد که برای مدت معین و در یک مکان معین در کشور ما زندگی کند. اجازه اقامت که از نظر تضمین و حفظ نظم اداری حایز اهمیت است و در صورت درخواست تبعه خارجی، درخواست با مدارک مورد نیاز و داشتن شرایط نوع اجازه اقامت درخواستی، تنظیم می شود. اتباع خارجی که بیش از نود روز در کشورترکیه اقامت خواهند داشت یا مدتی که معافیت ویزا دارند ، موظفند از طریق سامانه اقامت الکترونیکی برای نوع اجازه اقامتی که فکر می کنند دارای شرایط آن هستند، اقدام کنند. اتباع خارجی که درخواست خود را تکمیل کرده اند باید در روز تعیین شده توسط سیستم در اداره مهاجرت استانی / منطقه ای استانی که می خواهند زندگی کنند حضور داشته باشند . اتباع خارجی که بدون عذر موجه در روز تعیین شده در اداره مهاجرت استانی /  منطقه ای حضور نداشته باشند ، راندووی آنها به منزله عدم درخواست تلقی می شود . جهت تعیین عذر موجه بابت عدم حضور ممکن است برخی اطلاعات و مدارک توسط اداره مهاجرت منطقه از متقاضی درخواست گردد . به عنوان یک قانون ، درخواست های تمدید مجوز اقامت به همین ترتیب انجام می شود. اگر شما دارای پاسپورت ایرانی باشید، می توانید در طول یک سال، 6 ماه در ترکیه ساکن باشید، به این صورت که 90 روز داخل خاک ترکیه باشید و بعد از خروج و انتظار خارج از خاک ترکیه به مدت 90 روز، امکان ورود به خاک ترکیه را خواهید داشت. هنگامی که به ترکیه سفر کردید در ابتدا از طریق پاسپورت به شما حق اقامت نود روزه در ترکیه داده میشود شما میتوانید در طی این 90 روز، برای دریافت اقامت ترکیه اقدام کنید.

مرکز ارتباطات اتباع خارجی ( YİMER ) :

برای سؤالات و مشکلات مربوط به مجوز اقامت برای اتباع خارجی، می توان اطلاعات دقیق را به صورت 24 ساعته از مرکز ارتباطات خارجیان   YİMER  از داخل کشور ترکیه با شماره 157 و از خارج از کشور ترکیه با شماره 903121571122+ تماس گرفته و دریافت کرد .

سایت درخواست اقامت ترکیه :

در ماده سی ام قانون شماره 6458 جهت حفظ و حمایت بین المللی  از اتباع خارجی شش نوع اجازه اقامت ترتیب داده شده است که جهت اقدام به اقامت برای اولین بار ، تمدید و انتقال اقامت ( که ممکن است بسته به هدف از اقامت تغییر کند و اقدام به این نوع شود ) می توان با مراجعه به آدرس سایت ( https://e-ikamet.goc.gov.tr/ ) به صورت آنلاین انجام داد  .

 درخواست اقامت برای بار اول ، تمدید یا انتقالی

برای درخواست اولیه، تمدید و انتقالی، تبعه خارجی باید از طریق سامانه اقامت الکترونیکی برای اقامت ترکیه اقدام کند و در تاریخ و زمان قرار ملاقات با مدارک مورد نیاز به اداره مدیریت مهاجرت استانی که در آن قرار دارد مراجعه کند. درخواست تمدید اجازه اقامت از شصت روز قبل از انقضای مجوز اقامت و در هر صورت قبل از انقضای مجوز اقامت انجام می شود. تلقی شدن اجازه کار به منزله اجازه اقامت : در چارچوب قانون فوق، مجوز کار جایگزین اجازه اقامت می شود، یعنی دارنده مجوز کار، بدون اخذ مجوز اقامت در طول دوره اجازه کار، حق اقامت در کشور ترکیه را کسب می کند.

بیمه درمانی در ترکیه:

بیمه درمانی معتبر باید دوره مجوز اقامت مورد نظر را پوشش دهد و یکی از بیمه های درمانی زیر جهت این امرکافی تلقی می شود: الف)  سندی امضا شده و مهر شده از واحد تامین اجتماعی استان مبنی بر استفاده از خدمات درمانی در ترکیه در چارچوب قراردادهای تامین اجتماعی دوجانبه. ب) اخذ امضا و یا امضا الکترونیکی از سازمان تامین اجتماعی به همراه یک سند مهر و موم شده که نشان دهد هم حامی فرد و هم پوشش دهنده اعضای خانواده فرد است . ج)  مدارک با امضا و مهر در خصوص درخواست از سازمان تامین اجتماعی برای تبدیل شدن به بیمه‌گر سلامت عمومی. پ) بیمه سلامت خصوصی

هزینه اقامت یک ساله یا توریستی :

هزینه اجازه اقامت در قانون شماره 492 تنظیم شده است و طبق این قانون از اتباع خارجی هزینه دریافت می شود. در صورتی که پس از انقضای مجوز اقامت درخواست تمدید اقامت داده نشود، طبق ماده 83 قانون هزینه‌های شماره   492، هزینه های اقامت برای دوره‌هایی که بدون مجوز اقامت در ترکیه سپری شده است، دو برابر هزینه اقامت مجاز دریافت می‌شود.

آدرس محل اقامت در ترکیه :

آدرس محل اقامت فرد خارجی در ترکیه ممکن است یک آدرس ثابت یا یکی از آدرس های محل اقامت شخص در مهمانسراها باشد ، در هر صورت فرد خارجی باید اطلاعات آدرسی را که در ترکیه اقامت می کند را به طور دقیق و کامل ارائه دهد. ضمناً برای اینکه کارت اقامت به آدرس درست تحویل داده شود، آدرس، شماره تلفن یا اطلاعات ایمیل باید به روز باشد. در صورت تغییر اطلاعات آدرس در طول دوره اجازه اقامت، مدارک لازم باید ظرف مدت 20 روز کاری به اداره مهاجرت استانی و ریاست امور نفوس و شهروندی استان جهت ثبت تغییرات ارائه شود.

حق ورود و خروج 15 روزه :

کارت اقامت یا کیملیک در صورتی صادر می شود که متقاضی خارجی از طریق سامانه اقامت الکترونیکی درخواست دهد و با مراجعه به اداره کل مدیریت مهاجرت استانی که در تاریخ و ساعت تعیین شده در آن قرار دارد، درخواست خود را تکمیل کند. پس از مراجعات به اداره مهاجرت منطقه تعیین شده و تا زمان دریافت اس ام اس تایید از جانب اداره مهاجرت در صورتی که مجبور به خروج از ترکیه شوید باید با اخذ مجوز این کار انجام پذیرد و لازم به ذکر است که این مجوز صرفا جهت 15 روز صادر می شود و زیر 15 روز باید دوباره وارد خاک ترکیه شوید .

تأیید درخواست مجوز اقامت :

طبق ماده 21 قانون فوق الذکر، درخواست های اجازه اقامت حداکثر ظرف 90 روز نهایی می شود. همچنین بر اساس ماده 22 آیین نامه اجرایی قانون اتباع خارجی و حمایت بین المللی از اتباع خارجی ، مهلت نود روزه از تاریخ تحویل اطلاعات و مدارک به مرجع ذی صلاح شروع می شود. در صورت تمدید اجازه اقامت، طی مدت نود روز به فرد خارجی اطلاع داده می شود.

هشدار در مورد اسناد جعلی :

اداره مدیریت مهاجرت در معاملات و معادلات مربوط به اتباع خارجی با اشخاص حقیقی و یا اشخاص حقوقی ثالث همکاری نمی کند. مشخص شده است که اسناد جعلی برای استفاده در درخواست‌های مجوز اقامت توسط افراد یا شرکت‌هایی که در ازای هزینه‌ای معین تجارت می‌کنند، تولید شده‌اند. در این زمینه، درخواست اجازه اقامت باید شخصاً انجام شود و اشخاص حقیقی و یا حقوقی ثالث نباید مورد اعتبار قرار گیرند.