میل به “زیبا بودن” که اهمیت خود را از گذشته تا کنون حفظ کرده است، با عنصر “تصویر” که در قرن ما به این مفهوم افزوده شده است، به بخشی ضروری از زندگی ما تبدیل شده است . “مد” در مراقبت از مو و مراقبت های پوستی شخصی، سهم خود را از دنیای فناوری گرفته و به سرعت در حال گسترش به هر گوشه ای از جهان است. در صنعت ارایشگری هم علاوه بر خلاقیت های فردی ، گرایش به مد با اشتیاق دنبال گردیده و اعمال می شود . به عبارت دیگر، اکنون همه می خواهندخودشان را زیبا و متفاوت حس کنند و راه رسیدن به این هدف از صنعت زیبایی و آرایشگری می گذرد.

در روی دیگر سکه، فرانچایز در صنعت آرایشگری تجارتیست حرفه ای که فرصت های درآمدی بسیار بالا و سودآوری را ارائه می دهد . مدل فرانچایز که در بسیاری از زمینه ها در کشور ترکیه در حال توسعه است، در زمینه صنعت آرایشگری نیز به سرعت در حال پیشرفت است . فرانچایزینگ که یکی از مناسب ترین روش ها برای رشد در این زمینه است، استفاده صحیح از نیروی انسانی آموزش دیده را به عنوان یک خط اشتغال مبتنی بر استعداد از قبل پیش بینی و اعمال می کند.

فرانچایزینگ در صنعت آرایشگری توجه نامزدهای آرایشگری را که می خواهند یک سالن جدید افتتاح کنند و همچنین کسانی که می خواهند سالن خود را تحت یک برند بزرگ راه اندازی کنند، به خود جلب می کند . برندهایی که در این بخش فرانچایز ارایه می‌کنند تنها این نیست که با مزیت‌هایی متفاوت به نامزدهای خود سودرسانی می کنند ، بلکه با آموزش‌های مختلفی که در این زمینه ارائه می‌دهند نیز تداوم کیفیت را تضمین می‌کنند.

در این زمینه سیستم فرانچایزی که در زمینه امکان سنجی منطقه ای ، تحقیقات در خصوص بازار و زیر ساخت سازمانیاهمیت می یابد ، موضوعاتی مانند کنترل مالی و پشتیبانی برنامه ریزی، پلت فرم خرید سودمند ، قراردادهای POS و وام بانک های خصوصی، بسته های بیمه با تخفیف، سیستم های اشتراک سودمند، برنامه های کاربردی منابع انسانی ، خدمات مشاوره ای و حقوقی را نیز پوشش می دهد. این سیستم در عین حال که منابع توسعه کسب و کار را ارائه می دهد، بازاریابی دیجیتال، اپلیکیشن موبایل، سیستم نوبت دهی الکترونیکی بلیط، مدیریت کمپین و قراردادهای تبلیغاتی خاص و موارد دیگر را نیز پشتیبانی می کند.

از جمله نکاتی که کاندیدای فرانچایز برای سرمایه گذاری بدون ریسک و کارآمد باید به آن توجه کند، سیاست های آموزشی برند، پیش آموزش پرسنل – قابلیت اطمینان از سیستم آموزش و نظارت در حین کار می باشد . از حیث کیفیت و بهره وری عملیاتی که نیروی انسانی در راس امور آن قرار بگیرد ما با برندهای مطرح کشور ترکیه مذاکراتی در این خصوص انجام دادیم.

خیلی خودمانی بخواهیم حرف بزنیم بسیاری از بانوان ایرانی این فکر را در خود دارند که بریم ناخن کار بشویم و مانیکور و پدیکور یاد بگیریم و بریم ترکیه دیگه کار کنیم و بسیاری از شرکت ها همین وعده و وعیدها را می دهند ولی آیا واقعا شغل آرایشگری در ترکیه بدون ریسک است و به همین سادگی هاست؟

بیاید کمی درباره این شغل بحث کنیم و کم و کاستی ها و برخی شرایط آن را بررسی کنیم . مسافر تازه ورود با مهارتی که می خواهد وارد کار آرایشگری بشود چه می کند؟

ابتدا شاید در فکر خود این را می پرورانید که خب یک سالن میزنم خودم. خب از همین نقطه شروع کنیم یک سالن؟

فکر کنید ابتدا ثبت شرکت کردیم بعدش مدارک لازم و مجوز های لازم و مجوز شهرداری را هم گرفتیم . اینها بدیهیات یک شغل هستند و در مراحل بعدی این سوال ها و مشکلات جلو روی شماست . مشتری هدفم کیست؟

 • چه فکری برای تبلیغاتش کرده ام؟
 • خصوصیات لوکیشنم چیست؟
 • چه اپشن هایی را در داخل همین مکان در نظر گرفته ام؟
 • اکیپم چی؟
 • چه کسانی را انتخاب کرده ام؟
 • و سوال اساسی اینکه چقدر زبان ترکی بلد هستم؟
 • چقدر از فرهنگ ترکها آگاه هستم؟
 • مشتری های هدفم فقط ایرانی ها هستند؟
 • آیا در اون منطقه واقعا نیاز به سالن آرایشکری هست؟
 • چند تا رقیب در آن محل دارم؟
 • مشکل اقامتم حل شده؟

اگر جواب این سوالها را قبل از تاسیس این شغل به روی کاغذ بیاوریم و جواب بدهیم محتملا کار بسیار عاقلانه و منطقی را پیش خواهیم برد . کار آرایشگری کار استاد محوری هست و شما باید از ابتدا بپذیرید که این کار استادکار می خواهد نه کارورز. چون اینجا اولین اشتباه شما اخرین اشتباه شماست و در صورت خطا مشتری دیگر به شما سر نمیزند. واضح تر اگر حرف بخواهیم بزنیم باید بگوییم که در این کار تجربه، اطلاعات به روز داشتن و اهمیت به مشتری حرف اول را می زند.

فراموش نکنیم که سحرخیز باش تا کامروا شوی در این شغل شعار جدی می تواند باشد چون شما در این شغل زندگی نرمالی ندارید و از 9 صبح تا 9 شب باید در بالای کسب و کارتان ظاهر شوید. نقش فضای مجازی و تاثیر آن بر کسب و کار را این روزها دیگر نمی توان دست کم گرفت و قبل از استارت کار باید منطقه هدف را بمباران تبلیغاتی نمود و اطلاع رسانی های اساسی را ترتیب داد. فاکتور دیگری که می توان از آن بحث کرد این هست که امروزه انسان ها دیگر دوست ندارند خیلی منتظر بمانند به خصوص خانمها یعنی انسانها به سمت تفکر سریع گام برداشته اند. حال این هنر ماست که آنها را سرگرم کنیم و این گذر زمان را حس نکنند در این خصوص باید به دیزاین اهمیت بسیاری داد و سالن انتظار سالن را به شدت معما گونه مطرح کرد و مکانی با منظره باز و قابل دسترس تر اجاره نمود.

در سوالی که از بسیاری از مشتری های سالن ها پرسیدیم به یک جواب واحد رسیدیم اکیپ آرایشگری؟! تصور عموم مردم از اینها یک استاد کار خوش تیپ و خوش استایل است پس در انتخاب پرسنل باید دقت بیشتری به خرج داد و ظاهر، تیپ افراد و تخصص آنها را اهمیت زیادی قایل شد. در این خصوص می توان پیشنهاد دیگری هم ارایه داد، آن هم کار قابل واگذاری گرفت اما به صورت علمی و کارشناسی . از دلایل واگذاری های کسب و کار می توان به مهاجرت و خستگی ناشی از کار نیز اشاره نمود همه کسب و کارها دلیلی برای واگذاری دارند که آن را یک کارشناس می تواند تشخصی دهد. شاید سوال کنید چرا؟

جوابش مشخص است کسب و کار درستی که واگذار شود امتحان های قبلی خود را پس داده است گرچه مدیریت مجموعه خودش امر مهمی است ولی اگر درایت کافی داشته باشید تقریبا نگرانی هایتان برطرف می شود . در نهایت نکته ای که باید خاطر نشان کرد این است که تحصیل کرده این رشته باشید چون به مرور زمان اطلاعات علمی زیادی را از شما طلب خواهد کرد یا اینکه لااقل در دوره های حرفه ای ارایشگری اطلاعات خود را همیشه به روز نگه دارید.

 

نویسنده: مهدی رسول زاده