- آیا خودرو به صورت ساعتی برای تشریفات یا ماشین عروس هم اجاره داده می شود؟
بله خودروهای لوکس این امکان را دارند.
- آیا در صورت انصراف از رنت خودرو، مبلغ بیعانه قبل از عقد قرارداد قابل استراداد است؟
چهل و هشت ساعت قبل بله در غیر این صورت مبلغ بیعانه عودت داده نمی شود .
- کیلومتر مجاز برای رانندگی چقدر است؟
خودرو های باناسور به صورت کیلومتر نامحدود اجاره داده می شوند.
- حداقل مدت زمان رنت خودرو در باناسور چند روز است؟
حداقل مدت اجاره خودرو از باناسور 6 روز است. برای تمدید خودرو لازم است 48 ساعت قبل از موعد تحویل، درخواست تمدید را به نماینده مشتری خود اطلاع دهید.
- شرایط برای استفاده شخص دیگر از خودرو اجاره شده چگونه است؟
طبق قراداد فقط شخص اجاره کننده حق رانندگی با خودرو را دارد. اگر می خواهید با فرد دیگری به صورت اشتراکی با خودرو اجاره ای رانندگی کنید باید گواهینامه و کارت شناسایی او نیز در قرارداد ذکر شود که شامل هزینه اضافه می باشد. در صورت رانندگی شخص دیگر از خودرو که مشخصات وی در قرارداد ثبت نشده است، درصورت بروز حادثه بیمه هیچ پوششی را بر عهده نمی گیرد و مسئولیت پاسخگویی به پلیس راهنمایی و رانندگی نیز بر عهده خود شما خواهد بود.
- هزینه رنت خودرو در استانبول چقدر است؟
هزینه رنت خودرو در استانبول بر اساس ماشین انتخابی و مدت زمان اجاره متفاوت می باشد. برای اطلاع از هزینه رنت خودروهای مختلف در استانبول با باناسور تماس بگیرید.
- تحویل و عودت خودرو در استانبول چگونه است؟
باناسور خدمات تحویل خودرو در فرودگاه جدید استانبول و تحویل در محل دلخواه را به مشتریان خود ارائه می دهد. محل عودت خودرو نیز با انتخاب مشتری تعیین می شود.
- آیا همه خودرو های باناسور دارای بیمه هستند؟
تمامی خودرو های اجاره ای باناسور از بیمه کامل برخوردار بوده و در صورت بروز هر گونه حادثه احتمالی تمامی خسارات گزارش شده توسط پلیس، به استثنای موارد رانندگی با مصرف الکل و بدون مجوز تحت پوشش کامب بیمه قرار دارد. جهت حوادث غیر مترقبه و مواردی که قابل گزارش پلیس نیز نباشد می توان پاکت های اضافی بیمه خریداری کرد.
- برای رنت خودرو در ترکیه از باناسور چه مدارکی لازم است؟
برای رنت خودرو در ترکیه شما این مدارک را نیاز دارید: گواهی نامه رانندگی، پرداخت دپوزیت (مبلغ ودیعه نقدی، کپی پاسپورت، کپی ویزا، گواهی و مدرک شغلی معتبر یا گواهی احراز محل سکونت .
- آیا می توانم قبل از آمدن به ترکیه با خرید ملک به صورت وکالتی، اجازه اقامت بگیرم؟
بله آپارتمان را می شود با دادن وکالت خرید. سپس می توان با وکالت نامه درخواست اجازه اقامت را ارائه داد. اما تجربه نشان داده است که اینکار نتایج خوبی را برای شما رغم نمی زند، و درصد نارضایتی این جور معاملات بسیار بالاست.
- آیا فقط صاحب آپارتمان می تواند اجازه اقامت بگیرد؟
فقط صاحب اقامتگاه قید شده در سند مالکیت می تواند مجوز اقامت را به عنوان مالک خانه دریافت کند. همسر و فرزندان قانونی زیر 18 سالش نیز در صورتی که نام آنها در سند قید شده باشد، می توانند اجازه اقامت غیر منقول را دریافت کنند. در غیر این صورت، آنها می توانند “اجازه اقامت خانوادگی” و یا هرکدام از دیگر اجازه های اقامت کوتاه مدت را دریافت کنند. اگر به عنوان شریک در سند اسم شان قید شود، «اجازه اقامت کوتاه مدت از طریق اموال غیر منقول » نیز به آنها داده می شود.
- در صورت فروش آپارتمان، آیا بلافاصله اجازه اقامت فسخ می شود؟
خیر، فوراً فسخ نمی شود. به طور کلی، شما می توانید از مجوز اقامت خود تا پایان اعتبارش استفاده کنید.
- در صورت لزوم فروش آپارتمان آیا امکان فروش فوری آن وجود دارد؟
هیچ محدودیتی برای سند زیر 400 هزار دلار قید نمی شود. هر زمان که بخواهید می توانید بفروشید. اما درخواست اقامت شما بعد از اتمام اقامت، تمدید نخواهد شد. در سندهای 400 هزار دلار به بالا، که جهت گرفتن شهروندی خریداری می شود حق فروش تا سه سال ممنوع است.
- آیا با خرید زمین – مغازه می توان «اجازه اقامت غیر منقول» گرفت؟
خیر ، برای درخواست اجازه اقامت، باید یک ملک مسکونی، یعنی خانه، ویلا یا آپارتمان بخرید.
- دوره Hazırlık در دانشگاه چیست ؟
دوره امادگی یا حاضیرلیک کلاس های آموزش زبان بوده و برای افرادی است که دارای سطح زبان بالایی برای شرکت در کلاس های دانشگاه نیستند. این کلاس ها بعد از تعیین سطح توسط خود دانشگاه به نسبت سطح توانایی و مهارت دانشجو دسته بندی شده و تا رسیدن به مراحل B2 و C1 ادامه پیدا می کند.
- در مراکز آموزشی زبان ترکی ثبت نام کرده ام . از این طریق می توانم اقامت بگیرم ؟
اگر با ویزای تحصیلی یا آموزش زبان ترکی وارد ترکیه شده باشید می توانید اجازه اقامت کوتاه مدت آموزشی دریافت کنید. این نوع اجازه اقامت فقط دوبار داده می شود. اگر در دانشگاه ثبت نام کرده اید در این صورت می توانید با مشخص کردن وضعیت خودتان و همینطور ارائه مدارک تا شروع اموزش دوره بعدی اجازه اقامت دریافت کنید. اگر با ویزای اموزشی وارد کشور ترکیه شده باشید و سطح زبان ترکی شما برای ورود به دانشگاه کافی نباشد می توانید در دانشگاه ثبت نام نکرده و در مراکز اموزشی زبان که مورد تایید وزارت علوم است ثبت نام کنید و در صورت دارا بودن شرایط می توانید اجازه اقامت بگیرید.
- شرایط بورسیه تحصیلی در دانشگاه های ترکیه چگونه است؟
در دانشگاههای دولتی بسته به مقاله و اختراع و ……. بوده ولی در دانشگاه های خصوصی معدل و مدارج علمی تاثیر گذارند ولی می توان به عملکرد سلیقه برخی از دانشگاه ها هم اشاره کرد .
- فرصت ارسال مدارک و ثبت نام در دانشگاه های ترکیه چه زمانی است؟
جهت ثبت نام در دانشگاه های دولتی این امر در بدو ثبت نام باید صورت پذیرد ، یعنی قبلا بایست مدارک به صورت کامل ترجمه شده و به تایید رسیده باشد . در دانشگاه های خصوصی یک تا سه هفته مهلت تکمیل مدارک داده می شود که این بستگی به زمان و تاریخ ثبت نام دارد .
- آزمون Tömer چیست ؟
آزمونی است برای تعیین سطح زبان ترکی که بعد از گرفته شدن آزمون مدرکی برای ثبت نام به دانشگاه صادر میگردد . معمولا دانشگاه ها سطح زبان ترکی افراد را در سطوح B2 و C1 پذیرا می باشند .
- آزمون SAT چیست؟
آزمون SAT یک ازمون استاندارد بین المللی برای ورود به دانشگاه های ترکیه است که توسط هیئت مدیره دانشگاه ها برگزار می شود. حداقل نمره برای قبولی در این آزمون و کسب مجوز ورود به دانشگاه های ترکیه از سال 2016 نمره 1000 است .
- آزمون YÖS چیست؟
آزمون YÖS آزمونی است که برای ورود دانشجویان ملی و بین المللی به دانشگاه های ترکیه طراحی شده و شامل دو بخش مهارت های علوم پایه و مهارت های زبان ترکی است.
- سطح مدرک زبان برای پذیرش تحصیلی ترکیه چگونه است؟
حداقل سطح مدرک زبان انگلیسی برای تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی در ترکیه برای مقطع کارشناسی 5 تا 5/ 6، برای مقطع کارشناسی ارشد 6 تا 5/6 و برای مقطع دکتری 6 تا 5/7 است . در دانشگاه های خصوصی ممکن است سختگیری ها در این مورد کمتر باشد .
- آیا امکان تحصیل رایگان در دانشگاه های ترکیه وجود دارد؟
برخی دانشگاه های دولتی ترکیه برای تحصیل در برخی رشته ها شهریه بسیار کمی دریافت می کنند. اما هیچ کدام از آن ها به صورت آموزش رایگان نیستند . البته اخذ بورسیه تحصیلی در دانشگاه های ترکیه امکانپذیر است و بسته به مدارج علمی ، معدل ، نوشتن مقاله و ثبت اختراع این امر می تواند تغییر کند .
- شرایط سنی برای تحصیل در رشته پزشکی در دانشگاه های ترکیه چگونه است؟
حداکثر سن متقاضی برای تحصیل در در رشته پزشکی در دانشگاه های دولتی با مدرک دیپلم 21 سال، با مدرک کارشناسی 30 سال و با مدرک کارشناسی ارشد 35 سال است . در دانشگاه های خصوصی این قاعده اعتباری ندارد ولی در مورد رشته های پزشکی و دندانپزشکی سختگیری هایی در ارتباط با سن افراد وجود دارد .
- آیا امکان تحصیل در دانشگاه های ترکیه به زبان انگلیسی وجود دارد؟
امکان تحصیل به زبان انگلیسی در برخی دوره ها و برنامه های تحصیلی در مقاطع مختلف تحصیلی در دانشگاه های ترکیه وجود دارد.
- طول دوره تحصیل در مقاطع مختلف در ترکیه چقدر است؟
تحصیل در دانشگاه های ترکیه در مقطع کارشناسی 4 سال، در مقطع کارشناسی ارشد 2 سال و دوره دکتری حداقل 4 سال زمان می برد.
- بهترین و پرطرفدارترین دانشگاه های ترکیه برای تحصیل کارشناسی کدامند؟
دانشگاه کوچ، دانشگاه بیلکنت، دانشگاه بغازیچی، دانشگاه سابانجی، دانشگاه قاضی، دانشگاه فنی خاورمیانه، دانشگاه فنی استانبول، دانشگاه آنکارا، دانشگاه استانبول، دانشگاه حاجت تپه ، دانشگاه آجی بادم ، دانشگاه یئدی تپه ، دانشگاه باغچه شهیر
- معروف ترین شهرهای تحصیلی ترکیه کدامند؟
استانبول، آنکارا و ازمیر معروف ترین شهرهای ترکیه برای تحصیل هستند.
- هزینه ثبت شرکت در ترکیه چقدر است؟
هزینه های دولتی و حسابداری ثبت شرکت در ترکیه 5500 لیر می باشد. حق الزحمه ی ثبت شرکت توسط باناسور بسته به نوع شرکت و تعداد شرکا از 5000 لیر شروع می شود.
- برای ثبت شرکت در ترکیه چه مدارکی لازم است؟
عکس، اصل پاسپورت، تعیین زمینه فعالیت شرکت، تعیین سهام شرکا، انتخاب نام، تعیین اعضای هیئت مدیره و مدیر عامل، مشخص کردن آدرس دقیق و شماره تماس شرکت، تعیین شخص صاحب حق امضا، اعلام حداقل سرمایه برای شروع به کار شرکت، اعطای وکالت برای انجام امور اداری ثبت شرکت
- چه نوع شرکت هایی را می توان در ترکیه به ثبت رساند؟
شرکت با مسئولیت محدود، شرکت سهامی (سهامی خاص و سهامی عام)، شرکت تعاونی، شرکت مشارکتی، شرکت تضامنی، موسسات مالی، شرکت مناطق آزاد
- برای کسب و کاری که نیازی به استخدام شخص دیگری ندارد چه نوع شرکتی مناسب است؟
برای تمامی کسب و کارهایی که با وجود یک نفر قابل انجام است و نیازی به استخدام شخص دیگری ندارد می توان شرکت شخصی ثبت کرد. امکان گرفتن اجازه ی کار از طریق ثبت شرکت شخصی امکان پذیر نیست.
- در ترکیه برای چه نوع کسب و کارهایی می توان شرکت ثبت کرد؟
برای انجام هر نوع کسب و کاری در ترکیه باید یکی از انواع شرکت های شخصی، مسئولیت محدود یا سهامی را ثبت کرد.
- برای ثبت شرکت در ترکیه وجود شریک ترک الزامی است؟
برای ثبت شرکت در ترکیه داشتن شریک ترک الزامی نیست و امکان تملک 100 درصد سهام شرکت توسط یک نفر وجود دارد.
- آیا با ثبت شرکت در ترکیه می توان شهروندی ترکیه را دریافت کرد؟
در صورت فعال بودن شرکت و تمدید اجازه ی کار به مدت پنج سال می توان برای دریافت شهوندی اقدام کرد. اما این فقط یکی از شروط لازم برای درخواست شهروندی است، در صورت حائز شرایط بودن و شهروندی و پاسپورت ترکیه به شما تعلق می گیرد.
- آیا با ثبت شرکت در ترکیه می توان اقامت ترکیه دریافت کرد؟
خیر. صرفا با ثبت شرکت دیگر امکان اخذ اقامت تجاری نیستید. گرفتن اقامت از طریق ثبت شرکت بواسطه اجازه کار امکان پذیر است. برای گرفتن اجازه ی کار شما باید حداقل شیش ماه در ترکیه اقامت فعال داشته باشید که در حال حاضر تنها از طریق خرید ملک امکان پذیر است.
- آیا می توانم قبل از آمدن به ترکیه با خرید ملک به صورت وکالتی، اجازه اقامت بگیرم؟
بله آپارتمان را می شود با دادن وکالت خرید. سپس می توان با وکالت نامه درخواست اجازه اقامت را ارائه داد. اما تجربه نشان داده است که اینکار نتایج خوبی را برای شما رغم نمی زند، و درصد نارضایتی این جور معاملات بسیار بالاست.
- آیا فقط صاحب آپارتمان می تواند اجازه اقامت بگیرد؟
فقط صاحب اقامتگاه قید شده در سند مالکیت می تواند مجوز اقامت را به عنوان مالک خانه دریافت کند. همسر و فرزندان قانونی زیر 18 سالش نیز در صورتی که نام آنها در سند قید شده باشد، می توانند اجازه اقامت غیر منقول را دریافت کنند. در غیر این صورت، آنها می توانند “اجازه اقامت خانوادگی” و یا هرکدام از دیگر اجازه های اقامت کوتاه مدت را دریافت کنند. اگر به عنوان شریک در سند اسم شان قید شود، «اجازه اقامت کوتاه مدت از طریق اموال غیر منقول » نیز به آنها داده می شود.
- در صورت فروش آپارتمان، آیا بلافاصله اجازه اقامت فسخ می شود؟
خیر، فوراً فسخ نمی شود. به طور کلی، شما می توانید از مجوز اقامت خود تا پایان اعتبارش استفاده کنید.
- در صورت لزوم فروش آپارتمان آیا امکان فروش فوری آن وجود دارد؟
هیچ محدودیتی برای سند زیر 400 هزار دلار قید نمی شود. هر زمان که بخواهید می توانید بفروشید. اما درخواست اقامت شما بعد از اتمام اقامت، تمدید نخواهد شد. در سندهای 400 هزار دلار به بالا، که جهت گرفتن شهروندی خریداری می شود حق فروش تا سه سال ممنوع است.
- آیا با خرید زمین – مغازه می توان «اجازه اقامت غیر منقول» گرفت؟
خیر ، برای درخواست اجازه اقامت، باید یک ملک مسکونی، یعنی خانه، ویلا یا آپارتمان بخرید.
- آیا با خرید ملک تجاری می توان اقامت یا شهروندی ترکیه را بدست آورد؟
با اسناد تجاری زیر 400 هزار دلار شما نمی توانید درخواست اقامت تاشینماز یا اقامت اموال غیر منقول را دریافت کنید و درخواست شما رد می شود. اما اگر ارزش ملک تجاری شما بالای 400 هزار دلار باشد مشکلی در روند اخذ شهروندی شما بوجود نخواهد آمد.
- آیا با خرید ملک به صورت شراکتی می شود اقامت یا شهروندی ترکیه را بدست آورد؟
اگر اسامی قید شده در سند، اعضای درجه ی یک خانواده مثل همسر و فرزند زیر 18 سال باشند شما می توانید اقامت یا شهروندی دریافت کنید. در غیر این صورت در خواست اقامت شما ریجکت خواهد شد.
- برای خرید ملک در ترکیه چه مدارکی لازم است؟
پاسپورت، ترجمه نوتر شده پاسپورت، شماره مالیاتی، ترجمه نوتر شده کارت ملی یا شناسمه، گزارش اکسپرتیز یا کارشناسی ملک، فرم بیان شناسایی شخص خارجی، برگه ی Exchange پول از بانک، فیش بانکی پرداختی مبلغ رسمی قرارداد. در صورت عدم تسلط به زبان ترکی همراه داشتن مترجم رسمی الزامی است.
- دریافت شهروندی و پاسپورت ترکیه از طریق خرید ملک چقدر زمان می برد؟
در صورتی که ملک خریداری شده ی شما مشکل مالیاتی و سند نداشته باشد، این پروسه تقریبا سه تا شش ماه زمان بر هست.
- آیا ملک خریداری شده شامل عوارض سالانه می شود؟
بله، تمامی ملک های خریداری شده شامل عوارض سالانه می باشند که باید در طول سال در دو مرحله (انتهای 6 ماه اول و انتهای 6 ماه دوم) به شهرداری ها پرداخت شود. مبلغ عوارض سالانه ملک به شهر، منطقه و شرایط ملک بستگی دارد.
- آیا برای خرید خانه در ترکیه می توان از وام بانکی استفاده کرد؟
بله، افراد مختلف می توانند برای خرید ملک در ترکیه از بانک های این کشور وام دریافت کنند. اما برای اخذ وام شما باید سند ملک خریداری شده را در رهن بانک قرار دهید.
- حداقل سرمایه لازم برای خرید ملک در ترکیه چقدر است؟
حداقل سرمایه لازم برای خرید ملک در ترکیه به عواملی متعددی مانند، شهر، محله و منطقه، نوع ملک، متراژ خانه، سن بنا، دسترسی های محلی و امکانات رفاهی ساختمان بستگی دارد. اگر سرمایه شما برای خرید ملک در ترکیه محدود است می توانید برای خرید ملک در محله های ارزان قیمت اقدام کنید. این مبلغ از 75 هزار دلار تقریبا شروع می شود.
- هزینه های جانبی خرید ملک شامل چه مواردی است؟
هزینه های جانبی خرید ملک شامل هزینه انتقال سند، هزینه انشعابات، هزینه کمیسیون، هزینه دفترخانه می باشد. اگه شما ملک دسته دوم خریداری کنید تقریبا تمام این هزینه ها به عهده ی خریدار می باشد. اما در صورت خرید از شرکت این مبلغ به عهده ی شرکت واگذار کننده می باشد.
- آیا برای خرید ملک در ترکیه باید مالیات پرداخت کرد؟
ملک خریداری شده در ترکیه بر اساس شرایط ملک شامل مالیات بر ارزش افزوده و مالیات بر درآمد می شود. خرید ملک دست اول و نوساز ملک های زیر ۱۵۰ متر شامل ۱ درصد و بالای ۱۵۰ متر شامل ۱۸ درصد مالیات بر ارزش افزوده می شوندکه تقریبا عددی معادل 1.2 تا 1.4 می باشد. ملک های دست دوم مالیات بر ارزش افزوده ندارند. ملک های خریداری شده در زمان فروش، اگر افزایش قیمت داشته باشند، شامل مالیات بر درآمد می شوند که با توجه به شرایط محاسبه می شود. اگر ملک خریداری شده را بعد از 5 سال به فروش برسد، شامل مالیات نمی شود.
- آیا ملک خریداری شده توسط اتباع خارجی را تنها می توان به ترک ها فروخت؟
املاک خریداری شده با توجه به دلیل خرید آن ها شامل قوانین مختلفی هستند که باید رعایت شود. با رعایت این قوانین می توان ملک را به هر شخص ترک یا خارجی فروخت.
- آیا می توان ملک خریداری شده برای دریافت شهروندی را فروخت؟
اگر برای اخذ شهروندی از طریق خرید ملک اقدام می کنید ملک خریداری شده به مدت 3 سال در رهن اداره مهاجرت باقی می ماند و در این مدت اجازه فروش ملک را ندارید. اما می توانید در این مدت ملک را اجاره دهید.
- حداقل ارزش ملک خریداری شده برای دریافت اقامت و شهروندی چقدر باید باشد؟
ارزش ملک خریداری شده برای اخذ اقامت و شهروندی ترکیه بسیار مهم است. اگر ارزش ملک خریداری شده در سند بیشتر از 75000 دلار و کمتر از 400 هزار دلار باشد تنها اقامت تاشینماز ترکیه به شما تعلق می گیرد. اما خرید ملک با ارزش بیش از 400 هزار دلار می توانید برای أخذ شهروندی ترکیه اقدام کنید. دقت داشته باشید که این مبالغ باید در سند و در برگه ی کارشناسی قید شده باشد.
- آیا با خرید ملک می توان اقامت، شهروندی و پاسپورت ترکیه را بدست آورد؟
بله خرید ملک یکی از روش های اخذ اقامت و همچنین دریافت شهروندی و پاسپورت ترکیه است.