بیایید یکبار در مورد این سوالات اندیشمندانه تر بنگریم .

 • کدام برند را پیشنهاد می دهید؟
 • در کدام زنجیره فرانچایز سرمایه گذاری کنم ؟
 • کدام بخش را شما پیشنهاد می دهید ؟

شاید در ترکیه بیست سال قبل انتخاب های متعددی در کار نبود . زیرا به طور قابل توجهی فقط ده ها زنجیره غذایی و نوشیدنی وجود داشتند . ولی امروزه بیش از دو هزار زنجیر فرانچایزی در تمامی بخش ها در حال فعالیت هستند . اگر غذا در ردیف اول هم قرار گیرد ، آموزش ، زیبایی ، املاکی ، مراقبت از حیوانات خانگی ، حوزه سلامت ، مشاوره برای زندگی و غیره هم در کنار این حیطه فعال هستند . برای اینکه گزینه های انتخاب را محدودتر کرده و فرانچایز درست را انتخاب کنیم باید ابتدا انتخاب و تمرکز خودمان در اولویت قرار گیرد . کاری که خودمان با عشق و علاقه انجامش می دهیم، برای توسعه آن تلاش می کنیم یعنی در واقع ترجیح بخشی که متناسب با استعدادهاو روحیات ماست، لذا برای کاری که مدتها شریک آن خواهیم بود حتما کمک حال انتخاب مناسبی خواهد بود .
امر دومی که به هنگام گزینش بخش به کارمان خواهد آمد بدون شک مقدار سرمایه گذاری است . وقتی پای در این راه می گذاریم بودجه ای را که کنار گذاشته ایم برای ما محدودیت های انتخابی فراهم می آورد و طبیعتا باید از بین اینها بخش مورد نظر خود را انتخاب کنیم .
دو گامی که در بالا مشخص کردیم از راحت ترین گام برداری ها در این مسیر است. مثلا می خواهید بر روی یک کافه یا مرکز زیبایی متمرکز شوید . حال برندهایی که در این محدوده فرانچایزی فعال هستند مشخص می شوند ولی گام های بعد در این مهم تر و به شدت ریز بینانه باید باشد .

 • فرانچایزر در طی قرارداد چه حمایت هایی انجام می دهد؟

خیلی از برند ها در انتخاب لوکیشن ، آموزش شخص و پرسنل ، تهیه جزوات دستی ، اموزش به صورت منظم و بررسی ، حمایت تبلیغاتی ، حمایت فروش و افزایش مشتری و از این قبیل حمایت ها را اطلاع رسانی میکنند . ولی سودمندی در این خواهد بود که از فرانچایزی های موجود در این ارتباط تحقیقات لازمه را انجام دهید .

 • برخورد فرانچایزر با فرانچایزی ها به چه شکل است ؟

در اولین دیدارمان با فرانچایزر از نحوه رفتار و برخورد وی با ما متوجه خواهیم شد که آیا او ما را شریکی می بیند که سالها با او همکار خواهیم بود یا اینکه نه سعی دارد فقط محصول و فرانچایز خود را به ما بفروشد .

قرارداد و شروط آن :

 1. در این مرحله که باید به شدت دقت کرد و مطلقا باید از یک وکیل یا مشاور خوب کمک گرفت و مطمعن شد که آیا قرارداد منافع هر دو طرف را در نظر می گیرد؟
 2. آیا تمام سوالاتی که از فرانچایزر در ذهن ما هست را این قرارداد منعکس می کند؟
 3. خصوصا اینکه باید کاملا تحقیق کردد که فرانچایزر اصلا کیست؟
 4. تحصیلاتش چی هست؟
 5. تجربیات کاری اش چه بوده است؟
 6. در مورد زندگیش حتی و اینکه آیا قبلا دچار ورشکستگی مالی شده یا خیر؟
  و کلی مسایل دیگر.

   

  خرید فرانچایز مدل کاریست همانند تولید ، ایجاد سیستم خرید و برند و بسیاری خدمات ارزنده دیگر است که به صورت اماده به پای شما می اید . باید دقت کرد که در طی مدتی که می خواهیم با این سیستم همراه شویم دیدمان چقدر هماهنگ است چه مقدار انتظاراتمان یکی است و این تیپ سوالها همراه راه ما را مشخص خواهد ساخت .
  فرازهایی از نوشته های گورکان دونات در مجله شماره 56 فرانچایز موسسه اوفراد