باید خاطرنشان کردکه مشکلات فرانچایز از جایی به وجود می آید افرادی که یک کسب و کار دارند و یا اصلا ندارند اقدام به شروع فروش فرانچایز می کنند . البته هستند در میان اینها کسانی که شرکت های جدی که سالها با کار و تلاش برندهای خودشان را تبدیل به برند محبوب مشتری کرده اند ، و موفقیت سیستم خود را با افتتاح شعبات و کسب و کار هایشان به اثبات رسانده اند.


  اغلب فرانچایزی ها با دانش محدود خود تمایل به انتخاب اشتباه دارند و در نتیجه ادعا می کنند که شکست آنها ناشی از ضعف سیستم فرانچایز است. آنها حاضرند که پس انداز مالی و چندین سال زندگی خود را برای خرید یک برند اختصاص بدهند اما با این حال آنها، هنگام انتخاب یک فرانچایز همان دقتی که هنگام انتخاب میوه از فروشگاه مواد غذایی نشان می دهند را نشان نمی دهند. آنها یک میوه براق را روی پیشخوان می‌چرخانند تا ببینند پوسیده است یا نه، اما برعکس همه چیزهایی را که در بروشورهای براق فرانچایز نوشته شده است را بدون تحقیق کنند باور می‌کنند. وقتی غده میوه را می بینند، می فهمند که هورمونی است، اما ایرادات و کاستی های آشکار زنجیره های فرانچایز را نادیده می گیرند.


هر ساله هزاران نمایندگی و فرانچایز در ترکیه داده می شود، صدها نمایندگی یا فرانچایز تعطیل یا واگذار می شوند و این یعنی کشمکش شدیدی در جریان است. تعداد افرادی که به ما مراجعه می کنند یا از نمایندگان F&M و انجمن کسب و کار مشاوره رایگان دریافت می کنند تعدادشان خیلی زیاد است. تاریخ از جسارت و شجاعت ماها زیاد می نویسد ولی اگر یک درصد فرانچایزی هایی که مشاوره میگیرند در مقابل 99 درصدی که فقط کور کورانه جلوتر می روند قرار بگیرند یک جسارت جاهلانه به شمار می رود تا شجاعت. در جنگ جسارت شرط ضروری است ولی هیچ نبردی با جسارت به پیروزی نمی انجامد. 


بعد از کلی مراجعات و جلسات باید ذکر کنیم که بسیاری از فرنچایزی ها بیش از حد به برند اعتماد دارند و به اندازه کافی فرانچایزر را بررسی نمی کنند. در بین فرانچایزرها، کسانی که بیشتر تبلیغ می کنند برجسته شده و بیشتر می فروشند، اما این بدان معنا نیست که آنها درآمد بیشتری به ارمغان می آورند. کسانی که اجاره های بالای مراکز خرید را بدون هیچ اعتراض می پذیرند، کسب و کار مکان هایشان رونق میگیرد و به سرعت گسترش می یابند، اما اکثر فرانچایزها نمی توانند با این اجاره ها سودی حاصل کنند . هنگامی که نارضایتی در بین خریداران گسترش می یابد، سیستم فرانچایز برند تحت تأثیر این امواج منفی قرار می گیرد.


گرگها ، بره ها ، پرندگان


کارگزارانی که می‌خواهند فرانچایز بخرند را همواره به سه دسته تقسیم می‌کنیم. ما آنها را به عناوین :

  • "گرگ" ها که کار خود را بلد هستند، به منافع خود نگاه می کنند و به برند پولی نمی دهند
  •  "بره" هایی که پول خود را در کار خود سرمایه گذاری می کنند و سر کار خود می ایستند و کار میکنند 
  •  "پرنده ها" که با اشتیاق می ایند زود خسته می شوند و حتی اگر هم کار کنند نمی توانند از عهده ان برایند

 

دسته بندی می کنیم. ما در پی بره ها برای برندهایی که فرانچایز می دهند هستیم و آنها را انتخاب و معرفی میکنیم. این قانون فرانچایز است که کسی برند خود را به دست گرگ یا پرنده ندهد و بره ها را بیابد. بره ها در طول زمان رشد می کنند، مکان های جدیدی باز می کنند، حتی کسب و کار را یاد می گیرند و فرانچایز می دهند اما جوهره آنها تغییر نمی کند، وقتی هم بزرگ شوند تبدیل به "میش" می شوند نه "گرگ". سخت کار می کنند و آنچه را که به دست می آورند در کسب و کار خود سرمایه گذاری می کنند.


نشان دادن این جدیت ها برای فرنچایزرها از الزامات کار به شمار می رود. آمارها در دنیا حاکی از این است که از هر 100 درخواست فرانچایز تنها 3 مورد منجر به فروش می شود. بیشتر تقاضاها از سمت پرندگان است، و برخی از تقاضاها هم از سمت بره هایی که شرایطش را ندارند می اید ولی درنهایت فقط به بره ها باید فرانچایز داده شود. برندهای مسئولیت پذیر به این نکته توجه می کنند، اما برندهای ضعیف به هرکسی که می آید و پول می دهد فرانچایز می دهند و چون بیشتر متقاضیان آنها پرندگان هستند نمی توانند رشد کنند.


چوپانان


اگر فرانچایزی ها را «بره» می نامیم، می‌توانیم فرانچایزرها را هم «چوپان» اطلاق کنیم و در نهایت این گله مال آن چوپان نیست و فقط مسئولیتش را بر عهده دارد . چوپان غذای گله را از جیبش نمی دهد آنها را را هدایت می کند تا غذا بیابند و از آنها در مقابل خطرات محافظت می کند.


چوپان هم انواع متفاوتی دارند :

  • چوپان صادق بره های خود را دوست دارد، پرورششان می دهد و از آنها محافظت می کند.
  • چوپان غارتگر در سرمای زمستان پشم گوسفندان را میچیند و در فصل بهار هنگامی که بره شدند آنها را می‌دوشد.
  • چوپان دزد وقتی گرسنه است جیب یکی دو تا را خالی می کند و با لذت می خورد.
  • چوپان تازه کار گله خود را در کوه و بیابان به چرا مشغول میند و درنهایت که گرسنه شدند ترکشان میکند.

شبان کاذب خود را آنگونه که هست نشان نمیدهد و گله را با وعده و وعید جمع می کند.
فرانچایزی ها باید مراقب باشند و چوپان مناسب را برای خودشان انتخاب کنند. کسانی که چوپان اشتباهی را انتخاب می کنند، حتی اگر متوجه نابسامانی اوضاع شود، نمی توانند گله را ترک کنند و کسانی که گله را ترک می کند، گرفتار گرگ می شوند. ما بارها و بارها می گوییم، اگر فرانچایزی ها در انتخاب فرانچایزر همان دقتی را که هنگام خرید میوه از بازار نشان می دهند نشان می دادند الان هیچ مشکلی وجود نداشت ولی به دلیل اعتماد به برند تحقیقات به صورت سطحی انجام می شود و به ناامیدی ختم می شود.